כרית הריון

למה צריך כרית הריון והאם זה באמת עוזר?

כשאנו הנשים נכנסות להריון, מיד משתנה צורת החשיבה שלנו: אנחנו מניחות מאחור כל גחמה או צורך אישי שלנו, ומקבלות החלטות על פי טובת התינוק שלנו בלבד. אנחנו נמנעות ממאכלים מסוימים, מפעילויות מסוימות, ואפילו שלא במודע, מסגלות לעצמנו סגנון חיים אחר לחלוטין. זו היא דרך הטבע כמובן, אבל חשוב שנדע לדאוג גם לעצמנו. הסיבה לכך היא שככל שלנו יהיה טוב יותר, נעים יותר ונוח, כך גם לתינוק שלנו יגיעו התחושות האלו והוא יהיה מוגן ומאושר. אחד הדברים שיכולים להקל עלינו מאוד היא שינה איכותית, אבל זה לא כל כך פשוט. במאמר הזה נבין מדוע ואיך כרית הריון יכולה לעזור לנו ולשפר את איכות חיינו. נכיר גם את היתרונות של כרית היריון, איך כדאי לבחור את האחת שתהיה מדויקת עבורך, ומה אפשר לעשות איתה גם אחרי הלידה.

ידוע לכולנו, וזה אפילו הוכח מחקרית, שבמהלך ההיריון קשה מאוד לישון. נשים בודדות זכו לשינה רציפה, נוחה ואיכותית במהלך חודשי ההיריון שלהן, אך השאר התמודדו עם מציאות לא פשוטה. יש לכך מספר סיבות כמו שינויים הורמונליים שתוקפים אותנו ומשבשים את פעילות המערכות, שינויים במבנה הגוף שלא מאפשרים לנו להירדם בתנוחות שבעבר אהבנו להירדם בהן, כאבים שמדירים שינה מעינינו במשך שעות, אם בבטן, ברגליים, בגב ועוד. בנוסף, גם צרבות היריון מורגשות יותר במהלך שכיבה, מערכת הנשימה שמתקשה לתפקד באותה צורה ובתנוחות מסוימות ואפילו הדחף ללכת לשירותים לעיתים תכופות אינו נותן לנו מנוחה.

כל התופעות האלו ועוד שמקשות עלינו להירדם ולישון שינה רציפה במהלך ההיריון, הן תופעות שלא ייעלמו עם הזמן אלא רק ילכו ויחמירו ככל שהחודשים יעברו והבטן תגדל. והחדשות העוד יותר מבאסות הן שגם אחרי הלידה לא ממש נוכל לישון בשקט, ואת הסיבה לכך אנו כבר מכירות.

כך או כך, שינה היא אחד הדברים החשובים ביותר שאנו יכולות לעשות למען עצמנו. שינה איכותית וטובה תורמת לשיפור המערכת החיסונית ותומכת ביציבות נפשית ומנטלית, הכל כך חשובות להיריון ולכל אדם בכלל. שעות השינה שלנו הן הזמן שבו הגוף מתנקה, מתחזק ומתרפא, ועל כן אנו מוכרחות להקפיד על איכותן גם אם זה קשה. אחת הדרכים האידיאליות להקל עלינו בשינה היא כרית הריון.

איך לבחור איזה כרית הריון מתאימה לך?

לפני שנמשיך חשוב שנבין כי כרית הריון לא נועדה רק לשינה, אלא לשימוש מלא וער שלנו בה במהלך חודשי ההיריון. למשל, יש לה יכולת אדירה להקל עלינו בכאבים שאנו חוות במהלך התקופה.

במרבית הפעמים שאנו מדברות על כאבים בהיריון, אנו מתכוונות דווקא לכאבים שכרוכים בלידה עצמה כמו הצירים או כל ההליכים שאנו עוברות עד הרגע המיוחל. אך הרבה לפני הלידה, אנו חוות 9 חודשים לא פשוטים בכלל שגם הם רצופים בכאבים שונים, התכווצויות ומטרד רב. כשמנתחים את המקור לכאבים, ברוב המקרים מדובר על הקושי של הגוף להתמודד עם השינויים והחוסר שהוא מזהה בתמיכה במקומות בו הוא משתנה ללא היכר. למשל – הבטן הגדלה הופכת כבדה יותר ויותר במהירות שהגב שלנו לא עומד בה, על כן הוא כואב מאוד. זה נכון לשאר חלקי הגוף הרי כולם משתתפים במלאכת ההיריון.

כריות היריון הן סוג של אמצעים שיכולים להעניק לנו את התמיכה החסרה הזו, ובכך להקל על הכאב שאנו מרגישות. שימוש בכרית היריון אפילו עדיף על פני נטילת משככי כאבים ללא היכר, שיטת התמודדות שעלולה לסכן את התינוק. כרית הריון היא אמצעי חיצוני וטבעי שמתאים בדיוק לצרכים שלנו בחודשים הכבדים. הכרית מעוצבת באופן ייחודי למבנה הגוף המשתנה שלנו במהלך ההיריון והיא מיועדת להעניק תמיכה בדיוק למקומות שמושפעים הכי הרבה מהשינויים במבנה הגוף. 

כעת נרחיב את הדיון בנושא כריות הריון והנקה – האם יש הבדלים ביניהן? איזו כרית תתאים למטרה? כיצד לבחור אותן ומהם היתרונות של כרית היריון?

מתי צריך להצטייד בכרית היריון?

אחת השאלות החשובות שכדאי להכיר את התשובה עליהן, היא מתי צריך להתחיל את השימוש בכרית היריון? כדי שתדעו מתי נכון לרכוש אותן, בהנחה ואתן לא רוצות לקנות אותן הרבה זמן מראש, חשוב שתדעו מתי הצורך בהן הופך ממשי. התשובה לכך משתנה בעיקר בגלל שכל אישה חווה אחרת את תקופת ההיריון, על כן האמצעים שיעזרו לכל אחת צריכים להשתלב בה בתכיפות שונה.

הרבה נשים עושות שימוש בכרית היריון רק לקראת סוף התקופה, כלומר לקראת הלידה. זו התקופה שבה הקושי בשינה, הכאבים ואי הנוחות הם כבר משמעותיים מכדי להתעלם מהם, ויש צורך בעזרה.

כאמור, רוב הנשים משתמשות בו בסוף ההיריון, אבל זה בעצם אישי ועל כל אחת להתחיל להשתמש בה כשהיא מתחילה להרגיש לא בנוח לישון. לרוב, כאבים ולחץ באזור הבטן מתחילים בשבוע ה-18 להריון, יחד עם העלייה במשקל. מכאן ואילך הם מתחילים להכביד ולהשפיע ישירות על יכולתה של האישה לישון. למרות זאת, הרבה נשים דווקא מוצאות כריות היריון שימושיות מאוד לכל אורך התקופה, כבר מהרגע הראשון.

כרית היריון נועדה להתאים לשינויים במבנה הגוף שלנו כבר מהרגע הראשון, אם כן מדוע לא להיעזר בה? הרי השינה האיכותית שלנו חשובה לא רק בסוף ההיריון, אלא לכל אורכו. ככל שנקפיד על שינה טובה יותר, כך הגוף שלנו יצליח לעמוד באתגר בצורה טובה יותר. מכאן שניתן להתחיל להשתמש ברית הריון כבר בתחילתו, או להמתין עד הופעת כאבים ואי נוחות המפריעה לשגרה שלנו.

חשוב לזכור שאין תשובה אחת נכונה למתי כדאי להתחיל לישון עם כרית היריון, וכל אחת מוכרה להקשיב לגופה ואפילו להתייעץ עם מומחה על מנת לקבל תשובה ברורה ואינדיבידואלית.

האם כל כרית יכולה לשמש בתור כרית היריון?

אם את קוראת את המידע כאן וחושבת שאולי יש לך בבית כרית שתתאים להיות כרית הריון, החלק הזה חשוב מאוד עבורך. לא כל כרית מתאימה לשמש בתור כרית היריון! יש מאפיינים משמעותיים שהופכת כרית היריון לכרית שממלאת את ייעודה והוא לסייע לנו עם כאבים וקשיים במהלך חודשי ההיריון.

ההבדל הראשון והברור בין כרית רגילה לכרית הריון הוא ההבדל בגודל שלהן. כרית רגילה היא בדרך כלל כרית קטנת ממדים שנועדה להיות בראש המיטה או בצידה של הספה. כרית הריון היא כרית גדולה מאוד שנועדה לעטוף את כל גופה של האישה ההריונית ולתמוך בו, כך שהיא יכולה להיראות עצומה ליד כרית רגילה.

לצד הגודל, חשוב להתייחס גם לצורתה של הכרית. כרית רגילה שיש לכל אחת מאיתנו בבית, בין אם כרית נוי או כרית שינה, היא כרית גנרית שמותאמת לראש או להגבהת הרגליים ולא מעבר. כרית היריון היא כרית שמעוצבת במיוחד לקליטת גופה של אישה הריונית ולתמיכה בשינויים שהוא עובר ככל שמתקדמים החודשים. כרית רגילה אינה בנויה כך ועשויה אף להיות לא נוחה במיוחד. לעומתה כרית היריון תקל על כאבים, התכווצויות ושלל תופעות לוואי אחרות שנובעות מחוסר תמיכה, כפי שפירטנו קודם.

הבדל נוסף שכדאי להכיר הוא סוג החומר ממנו עשויה הכרית. כריות רגילות יכולות להיות עשויות ממינים שונים של בדים, ואילו כריות הריון בדרך כלל ייוצרו מחומר טבעי ועדין שיתאים לסביבה הרכה שצריכה לעטוף אותנו במהלך ההיריון. כותנה למשל היא החומר הפופולארי ביותר עבור כריות הריון והנקה.

מהם היתרונות של כריות היריון?

אם כן, כבר הצגנו את הקשיים שאנו חוות במהלך ההיריון, בין אם הקושי להירדם ולישון, ובין אם מדובר על פעולות יום יומיות שאנו מתקשות לבצע הודות לשינויים במבנה הגוף ובאיזון ההורמונלי שלנו. כעת חשוב שנבין כיצד כרית היריון יכולה לסייע לנו עם הקשיים האלה ומדוע היא כה הכרחית לכל מי שרוצה להעביר את תקופת ההיריון בנוחות ובפשטות.

 • מלבד התמיכה שמאפשרת כרית הריון לאישה הריונית במהלך השינה, המסייעת לה להירדם בנוחות, יש מספר יתרונות נוספים לכריות היריון. העלייה במשקל הגוף למשל יוצרת לחץ משמעותי על אזורים שונים בגוף כמו הגב והרגליים. שינה עם כרית הריון הכרחית כדי לאפשר לאותם אזורים מנוחה וריפוי מלאים. שינה רציפה ואיכותית יותר נמצאה גם כאחד הגורמים להעלאת מידת הבטיחות של התינוק במהלך ההיריון. לכן שימוש באמצעי כמו כריות היריון מאוד מומלץ ליצירת סביבה בטוחה יותר לעובר.
 • כרית הריון תעזור לנו לישון בתנוחות שנוחות לנו, גם אם הבטן הגדלה אינה מאפשרת אותן. כך למשל, תנוחות שינה או סתם שכיבה על הצד, יהיו מאוד לא נוחות ואפילו לא מומלצות, אם אין תמיכה של כרית מתאימה. שכיבה על הצד ידועה גם ביכולת שלה להגביר ולשפר את זרימת הדם בגוף. זרימת דם טובה מאפשרת ניקוי רעלים וחילוף חומרים יעיל יותר, עיכול בריא יותר, הגעת חמצן אל התאים ותמיכה בתהליכי בנייה וגדילה תקינים.
 • היתרונות של כרית היריון אינם נגמרים כאן. זהו מוצר שניתן להשתמש בו במגוון רחב של צורות ותנוחות. כך למשל יש מספר דרכים לישון או לנוח בעזרת כרית הריון ותוכלי לבחור מביניהן את זו שנוחה לך ביותר או זו שמתחשק לך באותו הרגע. ישנו גם מגוון רחב של צבעים לכריות היריון כך שתמיד אפשר לבחור את זו שמתאימה לך יותר לחדר השינה, לסלון או פשוט לבחור אחת בצבע שאת הכי אוהבת ומרגיע אותך להביט בו.
 • עוד דבר שהרבה נשים לא יודעות, הוא שכרית היריון יכולה לסייע לך גם עם צרבות. אם תניחי את הראש בצורה שכרית ההיריון תתמוך ותרים אותו, תוכלי להרגיש הקלה בצרבת הכה טורדנית. כך תוכלי ליהנות לא רק מנוחות פיזית בשכיבה אלא גם בהקלה פנימית משמעותית.

מה ההבדל בין כריות היריון לכריות הנקה?

יש מספר דגמים מוכרים בשוק המוגדרים ככרית היריון והנקה, כלומר – הם משמשים לשני המצבים: גם לתמיכה במהלך ההיריון וגם לתמיכה בעת ההנקה לאחר הלידה. כריות אלו נפלאות ועשויות להיות אפילו חסכוניות, אך כדאי שנבין את ההבדלים בין שני המצבים.

ההבדל המהותי בין חודשי ההיריון לתקופת ההנקה הוא מי זה שזקוק לתמיכה. במהלך ההיריון, מי שזקוקה לתמיכתה של כרית היריון ותמיכה באופן כללי, היא האישה. היא זו שחשה חוסר נוחות וכאבים ומבקשת להתמודד עימם בצורה הטובה ביותר. לעומת זאת, בעת ההנקה, לא רק האמא זקוקה לתמיכה, אלא גם התינוק. לכן, אם תרצו לרכוש כרית היריון שתהיה גם כרית מותאמת להנקה, חשוב שתזכרו את ההבדל הזה ותבחנו את הדגם שאתן מעוניינות בו.

כרית היריון בדרך כלל תוכל לשמש גם ככרית הנקה אך ייתכן שלא כל כרית הנקה תוכל לשמש ככרית היריון. לעיתים כריות ההנקה הן קטנות יותר מהגודל שדורשת כרית היריון ולכן חשוב לבדוק את הדגם ולדעת מה אנחנו רוצות לפני הרכישה.

האם ישנה כרית היריון מומלצת?

שאלה זו, בדומה לשאלת המועד הנכון לרכישה, היא שאלה נפוצה מאוד שגם עליה – אין תשובה אחת נכונה. כמובן שאם נחפש במרחבי הרשת האינסופיים נמצא המון ביקורות ושיתופים על כרית היריון מומלצת, אך כל אחת מאיתנו מוכרחה לבחור את הכרית שנכונה לה. אחד הדברים שנהוג להמליץ עליו היא צורתה של הכרית כיוון שזהו המאפיין העיקרי המבדיל אותה מכריות אחרות ומעניק לה את הייחודיות שלה בתור כרית הריון. 

הצורה המוכרת והאהובה ביותר היא צורת ה-U. כלומר – מדובר על כרית היריון שדומה בצורתה לאות U בשפה האנגלית ומכאן שמה. צורה זו של הכרית מיועדת להיות המתאימה ביותר למבנה גופה של אישה בהיריון, תוך שהיא מסוגלת לקלוט לאורך זמן את השינויים בגודל ובפרופורציות של הגוף. כרית כזו תומכת בכל חלקי הגוף – מלמעלה ועד למטה ומאפשרת לנו להירדם כאשר אנו רגועות וגופנו רפוי מן המתח שאחז בו במהלך היום.

כריות היריון בצורת U מומלצות גם מפני שהן עוטפות את האישה ההריונית משני הצדדים וכך מעניקות לה תמיכה מלאה. כמו כן, כרית כזו מאפשרת לישון על צד שמאל של הגוף, תנוחה שמסייעת להקל על הנשימה ולהזרים דם באופן יעיל יותר – מה שהופך את התנוחה הזו למומלצת ביותר במהלך חודשי ההיריון.

שיקולים שכדאי לקחת בחשבון בבחירת כרית הריון איכותית:

אמנם הסכמנו כי כרית היריון מומלצת היא בחירה אינדיבידואלית של כל אחת בהתאם לתחושתה, אך בהחלט ישנם קריטריונים שיהפכו כרית היריון למתאימה וטובה הרבה יותר עבורנו. הקריטריונים האלו נוגעים למאפיינים חיצוניים של הכרית, כמו גם למאפיינים פנימיים ותחושת הנוחות שהיא מקנה לנו. הנה מספר מאפיינים שכדאי לשים לב אליהם בבואנו לבחור כריות הריון והנקה מומלצות:

 • מהו החומר ממנו עשוי מילוי הכרית?

המילוי של כרית ההיריון נועד להיות די גמיש כדי להתאים למבנה הגוף המשתנה שלנו במהלך ההיריון. חשוב שתקפידי לבחור כרית שהמילוי שלה נוח לך ומאפשר את הגמישות הזו. כרית היריון צריכה לא רק להתאים את עצמה לגופך, אל גם לשמור על ההתאמה הזו במהלך כל משך השינה. אם את מתנסה בכרית ומבחינה באיזושהי נוקשות שאינה מאפשרת לה להתאים את עצמה אל גופך, או באלסטיות שמחזירה אותה לצורתה המקורית כך שהיא לוחצת על גופך, מוטב לבחור כרית אחרת.

 • האם קל לנקות את הכרית?

אם אנו עובדות כל כך קשה בלסחוב את הבטן הגדולה ולהעניק מעצמנו לתינוק שטרם נולד, אין סיבה שנעבוד קשה גם כשאנחנו בסך הכל רוצות להקל על עצמנו. כרית היריון שקשה לנקות היא כרית שלא תומכת בך עד הסוף. ניתן לבחור כרית עם ציפה כפולה כדי שתוכלי לכבס אותה בנוחות וללא לחץ של זמן עד המנוחה הבאה. אם נבחן את שימושה של הכרית לאחר הלידה, לא מעטות יהיו הפעמים בהן היא תתלכלך מפליטות, הפרשות ושלל סוגים אחרים של לכלוך תינוקות. כדאי שיהיה קל ונוח לנקות ולכבס אותה.

 • ממה עשוי הציפוי של הכרית?

הציפוי של כריות הריון והנקה מוכרח להיות מותאם לעור הרגיש שלך ושל התינוק. כותנה יכולה לספק את הצורך הזה, כמו גם חומרים עדינים אחרים שאינם מעקצצים, מגרדים או גורמים לתגובות אלרגניות. בד סינטטי למשל עשוי לגרום להזעה וחוסר נוחות משווע, ממנו כדאי להימנע. בחרי כרית היריון שהציפוי שלה מורכב מחומרים איכותיים בלבד.

 • מהו הצבע של הכרית?

לא משנה איזה צבע תבחרי, העיקר שתאהבי אותו. הכרית הזו הולכת ללוות אותך לזמן רב ומוטב שתבחרי בצבע שאת אוהבת מאוד ולא יימאס לך ממנו. אנו נוטות לזלזל בקריטריונים שכאלו, אך יש לצבעים השפעה פסיכולוגית מרחיקת לכת על מצב הרוח שלנו, וזו בחירה שבידינו לעשות. את יכולה לבחור בכרית היריון בצבע שאת אוהבת או שמתאים לחדר שלך, בצבע כהה כדי לא לראות לכלוכים או בצע לבן כדי להרגיש נקייה ורכה.

 • מהי הצורה של הכרית?

אמנם צורת ה-U עליה הרחבנו היא צורה מאוד פופולארית ומומלצת, אך ישנן עוד צורות של כריות היריון שתוכלי לבחור מביניהן. בהגיעך לחנות או במהלך השיטוט באתר, התרשמי מכל כרית היריון גדולה או קטנה, מכל צורות הכריות שקיימות והתנסי בהן כדי להתאים עבורך את הכרית האולטימטיבית.

 • האם הכרית מגיעה עם אחריות?

ישנן חברות שמעניקות אחריות על כרית ההיריון ובמקרה הצורך יכולות לסייע במילוי נוסף או תיקון. בדקי אם כרית ההיריון ששמת עליה עין מגיעה עם אחריות, זהו בונוס גדול ששווה להכיר.

 • האם נוח לך להשתמש בכרית?

זהו אחד הקריטריונים הכי חשובים בבואנו לבחור כרית היריון שתלווה אותנו בחודשים הקרובים ואולי גם לאחר מכן. הנוחות שלך צריכה להיות בראש סדר העדיפויות ולכן ההמלצה היא לבדוק עד כמה נוחה לך הכרית. 

 • האם ניתן להשתמש בכרית גם אחרי ההיריון?

מבין היתרונות של כריות היריון ישנו גם היתרון של השימושיות ארוכת הטווח. כריות היריון הן למעשה כריות הריון והנקה כיוון שהן מסוגלות לשמש אותך גם בהנקה של התינוק בצורה שגם הוא וגם את מקבלים את התמיכה לה אתם זקוקים. גם אם אתן מניקות וגם אם אתן מאכילות מבקבוק, כריות הריון והנקה יהפכו את המשימה לפשוטה ונוחה הרבה יותר, ללא מאמצים מיותרים. הגב שלך יהיה מוגן, הראש של התינוק יישען בעדינות על הכרית במקום על היד שלך, והמפרקים שלך יוקירו לך על כך תודה.

לא רק ששימוש בכרית היריון והנקה תהיה נוחה לך כמו גם לתינוק, היא תקל עלייך בהנקה כך שתוכלי לעשות זאת למשך זמן רב יותר ובנוחות מקסימלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Call Now Button